دلایل و فواید ماساژ صورت

ماساژ صورت در منزل: 8 دلیل متقاعد کننده برای اینکه چرا باید صورتتان را ماساژ دهید!

ماساژ صورت یکی از تکنیک های بسیار مفیدی است که می توانید برای جوانتر و سفت تر کردن پوستتان انجام دهید. این تکنیک ها، شامل تحریک نقاط فشار روی صورت، گردن و شانه ها است. می‌ توانید از لوسیون‌ها، بالم ها و یا روغن‌ها برای ماساژ صورتتان استفاده کنید. همچنین، بهره گیری از فیس رولر یا گوا شا نیز بسیار موثر است. ماساژ صورت به سلامت پوست کمک می کند و در عین حال عضلات صورت شما را آرام می کند. این کار به شما کمک می کند ظاهر و احساس بهتری داشته باشید. چه بخواهید از ماساژ صورت صرفاً برای آرامش یا برای درمان یک بیماری خاص استفاده کنید، تکنیک‌های زیادی وجود دارد که باید امتحان کنید. برای مشاهده دقیق برخی از مزایای ماساژ صورت، نحوه انجام آن به خواندن این مقاله در مجله لی لی اسکین ادامه دهید.

دلایل ماساژ صورت

انواع ماساژ صورت:

 • ماساژ تخلیه لنفاوی
 • ماساژ رفلکسولوژی
 • ماساژ شیاتسو
 • ماساژ با گواشا
 • ماساژ سوئدی
 • ماساژ اصلاحی
 • ماساژ سینوسی
 • ماساژ طب فشاری

مزایای ماساژ صورت:

در ادامه این مقاله برخی از تحقیقات و شواهد را درباره فواید ماساژ صورت می خوانیم.

ماساژ صورت مزایای ضدپیری دارد و چین و چروک های پوستی را برطرف می کند!

یکی از مزایای اصلی ماساژ صورت، توانایی آن در بهبود ظاهر کلی پوست است. یک مطالعه معتبر در سال 2017، اثربخشی ماساژ صورت را با دستگاه ماساژور صورت بررسی کرد. شرکت کنندگان به مدت 8 هفته از دستگاه و کرم ضد پیری روی صورت و گردن خود استفاده کردند. اثرات کرم هنگام استفاده از ماساژور صورت افزایش چشمگیری یافت. بهبود در چین و چروک، افتادگی پوست و بافت نیز دیده شد. محققان همچنین اثرات ماساژ صورت را روی ریزنمونه‌های پوستی بررسی کردند. به مدت 10 روز نمونه های پوست با استفاده از دستگاه ضد پیری دو بار در روز به مدت 1 دقیقه ماساژ داده شد. در مقایسه با ریزنمونه های پوستی درمان نشده، این دستگاه باعث افزایش میزان اصلاح در پروتئین های لایه درم می شود که اثر ضد پیری روی پوست دارد.

فشار سینوسی

تا زمانی که یک مورد عفونی یا در مرحله حاد سینوزیت نباشد؛ می توانید از ماساژ برای تسکین فشار، ناراحتی و احتقان سینوسی استفاده کنید. ماساژ سینوسی همچنین ممکن است به تخلیه مخاط، کاهش سردرد و افزایش گردش خون نیز کمک کند. البته برای تایید و گسترش اثرات ماساژ فشار سینوسی به مطالعات علمی عمیق تری نیاز است.

ماساژ صورت با گواشا

درمان آکنه

تحریک پوست از طریق ماساژ ممکن است به تقویت گردش خون و کاهش ظاهر آکنه کمک کند. برخی افراد روی ماساژ روغن زیتون برای درمان آکنه قسم می‌ خورند اما نتایج در افراد مختلف، متفاوت است. بنابراین اگر ماساژ صورت چیزی است که شما علاقه مند به امتحان کردن آن هستید؛ قبل از ماساژ کل صورت، روی یک ناحیه کوچک آزمایش کنید. درماساژ صورتتان خیلی تهاجمی نباشید. از هرگونه حرکات خشن یا لایه بردار بخصوص در نواحی حساس خودداری کنید.

 TMJ

افرادی که مشکل مفصل گیجگاهی فکی (TMJ) دارند ممکن است در فک یا صورت خود احساس ناراحتی داشته باشند. این مشکل می تواند شامل سردرد، گوش درد یا قفل شدن فک باشد. طبق گفته کلینیک کلیولند، ماساژ نقطه ماشه ای ممکن است به کاهش عضلات سفت، ملتهب یا دردناک فک کمک کند. این ناراحتی ممکن است به دلیل جویدن، فشردن فک یا دندان قروچه باشد. ماساژ برای تسکین علائم TMJ ممکن است به ویژه هنگامی که با تمرینات فک ترکیب شود موثرتر باشد.

داشتن پوستی درخشان

اگر می خواهید پوستی روشن و درخشان داشته باشید؛ ماساژ صورت ممکن است تنها راه حل باشد. تحقیقات انجام شده در سال 2002 نشان داد که 59 درصد از زنانی که ماساژ صورت انجام داده اند، احساس طراوت و جوانی را در سنین میانسالی گزارش کرده اند. حدود 54 درصد از آن ها پوست انعطاف پذیر داشتند، در حالی که 50 درصد سفت شدن پوست خود را تجربه کرده اند. بسیاری از شواهد حکایتی نشان می دهد که تحریک عضلات صورت می تواند به سفت شدن پوست، تسکین عضلات سفت و افزایش گردش خون کمک کند.

بهبود گردش خون

استفاده از فیس رولر صورت تاثیر مثبتی بر جریان خون پوست دارد که به بهبود ظاهر پوست کمک می کند. بر اساس یک مطالعه در سال 2018، افرادی که 5 دقیقه صورت خود را با فیس رولر ماساژ داده بودند؛ حداقل 10 دقیقه پس از ماساژ، جریان خون را در این ناحیه افزایش دادند. پس از 5 هفته ماساژ، پاسخ جریان خون به گرما به طور قابل توجهی بهبود یافت.

جوانسازی صورت

ماساژ صورت می تواند به کاهش تنش و در عین حال افزایش آرامش و سلامت پوست کمک کند. تحقیقات انجام شده در سال 2018 به تأثیر ماساژ صورت با دستگاه Pao در تشویق جوانسازی صورت اشاره می کند. نشان داده شد که دستگاه تمرین ماساژ صورت، ضخامت عضلات صورت و سطح مقطع را در زنانی که از این دستگاه به مدت 30 ثانیه، دو بار در روز به مدت 8 هفته استفاده می کردند، افزایش می دهد.

درمان اسکارهای پوستی

اگر جای زخم در صورتتان دارید که در حال بهبود است، ماساژ می تواند بسیار مفید باشد. ماساژ بافت اسکار و نواحی اطراف آن ممکن است به افزایش جریان خون، شل شدن بافت‌های مجاور و صاف کردن برجستگی‌ ها کمک کند. ماساژ صورت ممکن است به تسکین علائمی مانند درد، خارش و حساسیت نیز کمک کند. محققان در سال 2014 دریافتند که ماساژ درمانی در کاهش درد و خارش پوست موثر بوده و در عین حال ظاهر اسکارهای برجسته ناشی از سوختگی را نیز بهبود می بخشد.

ماساژ سینوسی

چگونه ماساژ صورت را در خانه انجام دهیم؟

می توانید در خانه خود ماساژ صورتتان را انجام دهید. قبل از شروع، صورت و دست های خود را تمیز کنید. از مقدار کمی سرم، روغن یا بالم پاک کننده استفاده کنید تا انگشتانتان به راحتی روی پوستتان سر بخورند و بچرخند. می توانید از سطح کف دست نیز استفاده کنید. چه 5 دقیقه، و چه یک ساعت کامل وقت داشته باشید؛ می توانید عناصر مورد علاقه خود را برای ایجاد یک روتین ماساژ صورت فردی بچینید. هر ضربه را پنج بار تکرار کنید یا به مدت 20 تا 30 ثانیه روی یک منطقه خاص تمرکز کنید. از فشار ملایم اما محکم استفاده کنید.

تکنیک های ماساژ صورت در منزل:

 • از حرکات دایره ای برای مالیدن انگشتان خود به شقیقه ها استفاده کنید.
 • از کف دست و نوک انگشتان خود برای ماساژ دو طرف صورت خود استفاده کنید، از چانه شروع شده و به سمت پیشانی حرکت کنید. سپس دستان خود را به سمت پایین بلغزانید.
 • انگشتان حلقه خود را فشار داده و به استخوان ابروی خود بکشید. از گوشه داخلی به بیرونی حرکت کنید. سپس همین حرکت را زیر چشمان خود انجام دهید.
 • با استفاده از انگشت شست و انگشت اول، از گوشه بیرونی ابروهای خود شروع کنید. به آرامی ابروهای خود را در حالی که به سمت گوشه داخلی حرکت می کنید، نیشگون بگیرید.
 • انگشتان خود را به مرکز ابروهای خود فشار دهید. آنها را به سمت خط موی خود بلغزانید. سپس انگشتان خود را به سمت شقیقه های خود حرکت دهید.
 • با استفاده از انگشت شست و انگشت اول، از گوشه بیرونی ابروهای خود شروع کنید. به آرامی ابروهای خود را در حالی که به سمت گوشه داخلی حرکت می کنید، نیشگون بگیرید.
 • انگشتان خود را به مرکز ابروهای خود فشار دهید. آنها را به سمت خط موی خود بلغزانید. سپس انگشتان خود را به سمت شقیقه های خود حرکت دهید.
 • برای چند ثانیه فضای بین ابروهایتان را محکم فشار دهید. سپس همزمان با انجام حرکات در جهت عقربه های ساعت و خلاف جهت عقربه های ساعت به فشار دادن ادامه دهید.
 • از انگشت اشاره و وسط خود برای فشار دادن زیر استخوان گونه خود استفاده کنید. از مرکز صورت خود شروع کنید و به سمت شقیقه های خود حرکت کنید.
 • برای تاثیر بیشتر، از بند انگشتان خود برای فشار دادن به صورت خود استفاده کنید. از بینی خود شروع کنید و آنها را از روی گونه ها به سمت گوش های خود حرکت دهید.
 • از انگشت شست و دو انگشت اول خود برای فشار دادن به مرکز چانه استفاده کنید. همانطور که به سمت گوش حرکت می کنید پوست را نیشگون بگیرید.
 • در حالی که انگشتان خود را از خارج فک به سمت چانه حرکت می دهید، به فک خود فشار دهید.
 • از حرکات دایره ای برای ماساژ ناحیه زیر لاله گوش خود استفاده کنید.
 • از قسمت بیرونی انگشتانتان برای فشار دادن به گردن خود استفاده کنید، از بالا شروع کنید و به سمت پایین حرکت کنید.
 • از انگشت حلقه خود برای فشار دادن محکم به داخل ابرو استفاده کنید و به سمت بیرون ابروی خود حرکت دهید.
 • با استفاده از نوک انگشتان خود به آرامی روی تمام نواحی صورت خود ضربه بزنید. سپس به آرامی نواحی گوشتی پوست را نیشگون بگیرید.
 • طب فشاری را روی نقاط فشار صورت یا نقاط فشار سینوسی اعمال کنید.

چه زمانی یک متخصص را برای ماساژ ببینید؟

برای ماساژ صورت یا درمان مشکلات پزشکی خاص از جمله آکنه، TMJ یا کاهش اسکار، به پزشک یا ماساژدرمانگر مراجعه کنید. یک متخصص این مهارت و تخصص را دارد که ماساژ صورت را با نیازهای خاص شما تنظیم کند. آنها همچنین می توانند هر گونه درمان اضافی را توصیه کنند.

سخن پایانی

ماساژ صورت یک راه فوق‌العاده برای ایجاد داشتن پوستی شفاف و جوان است. هنگامی که یاد می گیرید ماساژ صورت را به تنهایی انجام دهید یا درمان های حرفه ای منظم انجام می دهید، از روند پیشرفت خود لذت خواهید برد. ماساژ صورت را با هر محصولی که به بهبود وضعیت پوست شما کمک می کند، دنبال کنید. برای داشتن پوستی زیبا و درخشان، زمان کافی برای استراحت خود اختصاص دهید؛ از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید و ورزش کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!