نحوه استفاده از سالسیلیک اسید

نحوه استفاده از سالسیلیک اسید که برای داشتن پوستی صاف و زیبا

همه اسیدها، مواد شیمیایی ترسناکی نیستند. زمانی که اسیدها در غلظت مناسب استفاده شوند، می توانند اثرات شگفت انگیزی بر روی پوست ما داشته باشند. اسیدهای صورت غلظت کمتری نسبت به اسیدهای آلی دارند و می توانند به طور معجزه آسایی با آکنه مبارزه کرده، لکه های تیره و علائم پرپیگمانتاسیون، جای زخم، چین و چروک و لکه های پیری را از بین برده و به یکدست شدن رنگ پوست کمک کنند.

یکی از اسیدهای صورت فوق العاده، سالسیلیک اسید است. این اسید، برای مدت طولانی در صنعت مراقبت پوستی مورد استفاده قرار گرفته و به عنوان یک لایه بردار و داروی بسیار موثر برای مبارزه با آکنه دیده شده است. اسید سالیسیلیک اثرات مفید زیادی بر سلامت پوست دارد. در این مقاله از مجله لی لی اسکین، به بحث در مورد سالسیلیک اسید و نحوه استفاده موضعی از آن می پردازیم.

نحوه عملکرد سالسیلیک اسید روی پوست

سالسیلیک اسید چیست؟

اسید سالسیلیک در دسته اسیدهای BHA یا بتا هیدروکسی طبقه بندی می شود. این اسید، بی رنگ بوده و در محصولات مراقبت پوستی به عنوان ماده ای مهم برای درمان بیماری های پوستی مختلف استفاده شده است. اسید سالسیلیک از پوست درخت بید تهیه می شود. قرن ها پیش، مصریان باستان از اسید سالسیلیک به عنوان مسکن و داروی تب بر استفاده می کردند.

سالسیلیک اسید در مبارزه با آکنه غیر التهابی و اسکار آکنه و همچنین هایپرپیگمانتاسیون پوست به طرز شگفت انگیزی عمل می کند. همچنین دارویی برای زگیل، میخچه و همچنین شوره سر است. همچنین اسید سالیسیلیک یک ماده فعال در داروهایی است که برای درمان اختلالات پوستی مانند پسوریازیس، کراتوز پیلاریس و درماتیت سبورئیک استفاده می شوند.

چگونه سالسیلیک اسید روی پوست اثر می گذارد؟

اسید سالیسیلیک روی اسیدهای غیر التهابی بهتر از آکنه ‌ها و جوش ‌های التهابی عمل می‌ کند. این  مسئله به از بین بردن جوش های سر سیاه و سرسفید کمک کرده و به جلوگیری از اپیزودهای بعدی جوش های روی پوست نیز کمک می کند. حال باید ببینیم اسید سالیسیلیک چگونه روی پوست عمل می کند.

پوست ما به طور مداوم سبوم یا همان روغن طبیعی تولید و سلول های پیر و مرده پوست را از بین می برد. این سبوم و سلول های مرده پوست اغلب در منافذ پوست و فولیکول های مو انباشته شده و آنها را مسدود می کنند. این مسئله منجر به تشکیل منافذ باز و بسته سر سیاه و سر سفید می شود. این منافذ مسدود شده دارای باکتری های آلوده نیز هستند. اگر چنین منافذی ملتهب شوند، با چرک پر شده و باعث ایجاد جوش می شوند.

شوینده سالسیلیک اسیدکوزارکس

اسید سالسیلیک موضعی به عنوان عامل ضد آکنه

هنگامی که اسید سالیسیلیک روی پوست اعمال می شود، به لایه های عمیق تر پوست نفوذ کرده تا منافذ را باز و سلول های مرده انباشته شده پوست و سبوم را حل کند. سپس مواد زائد را از بین برده و پوست را تمیز می کند.این خاصیت به باز کردن منافذ و کاهش آکنه کمک می کند. همچنین اسید سالیسیلیک می تواند به طور موثری تکثیر باکتری های موجود در پوست را کند کرده و از گسترش آکنه و جوش جلوگیری کند.

اسید سالیسیلیک موضعی به عنوان لایه بردار

سالیسیلیک یکی از رایج ترین لایه برداری های شیمیایی است. این اسید، به لایه‌های پوستی نفوذ کرده، سلول‌های مرده و خشک شده پوست را از لایه‌های سطحی حذف و سلول‌های جوان‌تر پوست را نمایان می‌کند. این فرآیند به عنوان لایه برداری شناخته می شود. همچنین این اسید، باعث رشد سلول های جدیدتر پوست می شود. اسید سالیسیلیک دارای خاصیت ضد خارش، ضد درد و ضد التهابی نیز می باشد. این ماده، به کاهش تب نیز کمک می کند.

سالسیلیک اسید

فرم و دوز توصیه شده برای مراقبت از پوست چیست؟

پوست های مختلف به غلظت های متفاوتی از اسید سالیسیلیک نیاز دارند. همیشه عاقلانه است که قبل از شروع استفاده از اسید سالیسیلیک موضعی با متخصص پوست خود مشورت کنید. آنها می توانند غلظت و دوز ایده آل را برای نوع پوست شما توصیه کنند.

 • هنگام استفاده به عنوان ژل یا صابون، حداقل نیاز 0.5٪ -5٪ است و باید حداقل یک بار در روز استفاده شود.
 • در صورت استفاده به عنوان لوسیون، سالیسیلیک اسید باید غلظت 1-2٪ داشته باشد و توصیه می شود 1-3 بار در روز استفاده شود.
 • هنگامی که به عنوان پماد استفاده می شود، باید حداقل 3-6٪ غلظت داشته باشد و فقط در صورت نیاز استفاده شود.
 • هنگام استفاده به عنوان سرم یا محلول، باید در غلظت 0.5-2٪ باشد و یک بار در روز استفاده شود.

چگونه از اسید سالیسیلیک در روتین مراقبت از پوست خود استفاده کنیم؟

اسید سالیسیلیک که برای روتین مراقبتی پوست در نظر گرفته شده است، بیشتر به عنوان سرم استفاده می شود. اگرچه اسید سالیسیلیک یک اسید ملایم است، اما باید فقط یک بار در روز استفاده شود. می‌توانید از آن در روتین صبح یا بعد از ظهر خود استفاده کنید، اما بهتر است اسید سالیسیلیک در روتین مراقبت از پوست شبانه‌تان باشد. این مسئله به این دلیل است که اسید سالیسیلیک سلول‌های مرده سطحی پوست را جدا می‌کند تا سلول‌های جدیدتر و جوان‌تر پوست را آشکار کند. این سلول های پوستی بیشتر در معرض آسیب خورشید هستند.

اگر از سرم اسید سالیسیلیک استفاده می کنید، باید 2 تا 3 قطره از سرم را روی صورت خود بریزید و پس از پاکسازی مناسب، آن را به آرامی در سراسر صورت و ناحیه گردن پخش کنید. قبل از اینکه آن را با سایر محصولات لایه برداری کنید، اجازه دهید این ماده یک یا دو دقیقه در پوست خیس بخورد. منافذی که به تازگی مسدود شده اند، نیاز به آبرسانی مناسب دارند تا پوست شما سالم و شاداب بماند. بنابراین، توصیه می شود پس از استفاده از سرم سالیسیلیک، پوست خود را با مواد مرطوب کننده مانند اسید هیالورونیک آبرسانی کنید.

همچنین توصیه می شود توصیه می شود پوست خود را با یک ضد آفتاب با طیف وسیع با حداقل SPF 30 بپوشانیم.

سرم اسید سالیسیلیک پس از حداقل دو هفته استفاده مرتب، اثر مفید خود را نشان می دهد. برای بهره مندی کامل از نتیجه اسید سالیسیلیک، باید به مدت 8 تا 10 هفته استفاده را ادامه دهید.

سالسیلیک اسید برای داشتن پوست زیبا

عوارض جانبی بالقوه اسید سالیسیلیک چیست؟

اگرچه اسید سالیسیلیک موضعی برای استفاده بر روی پوست بی خطر در نظر گرفته می شود، برخی از عوارض جانبی ممکن است برای افراد خاصی رخ دهد. پاکسازی ناشی از اسید سالیسیلیک ممکن است از چهار تا شش هفته قبل از بازگشت به حالت عادی طول بکشد. اسید سالیسیلیک ممکن است چربی اضافی پوست شما را از بین ببرد و منجر به خشکی و تحریک شود.

سایر عوارض جانبی احتمالی که ممکن است هنگام استفاده از اسید سالیسیلیک رخ دهد عبارتند از:

 • گزگز یا سوزن سوزن شدن پوست
 • خارش
 • برداشتن لایه ای از پوست
 • کهیر

برخی موارد نیز گزارش شده است که در آن افراد کمی در حین استفاده از اسید سالیسیلیک با واکنش های حساسیت بیش از حد مواجه شدند. شما همیشه باید حداقل 48 ساعت قبل از شروع استفاده از محصولات اسید سالیسیلیک یک آزمایش پچ انجام دهید.

اگرچه استفاده از اسید سالیسیلیک در کودکان بالای دو سال بی‌خطر است، اما توصیه می‌شود افراد بالای 18 تا 20 سال از آن استفاده کنند.

اسید سالیسیلیک ممکن است با برخی داروها واکنش نشان دهد. در نتیجه بهتر است قبل از قرار دادن سرم سالیسیلیک در روتین مراقبت از پوست با پزشک خود مشورت کنید.

داروهای تجویز شده برای بیماری های زیر خطر تداخل با اسید سالیسیلیک را دارند:

 • بیماری های کبدی
 • بیماری های کلیوی
 • اختلالات خونی
 • دیابت
 • آبله مرغان / زونا
 • آنفولانزا

آیا زنان باردار یا شیرده می توانند از اسید سالیسیلیک استفاده کنند؟

طبق گفته کالج آمریکایی متخصصان زنان و زایمان، استفاده از سالیسیلیک اسید در دوران بارداری یا شیردهی بی خطر است. با این حال، اگر تحت هر داروی خاصی برای بارداری هستید، باید با پزشک خود در مورد استفاده از اسید سالیسیلیک مشورت کنید. در هر حال، نباید آن را در هر ناحیه ای که ممکن است با دهان یا پوست نوزادتان تماس داشته باشد استفاده کنید.

سخن آخر

اگرچه هیچ درمان مطمئنی برای آکنه و جوش یا هایپرپیگمانتاسیون وجود ندارد، اما استفاده موضعی از اسید سالیسیلیک یک درمان موثر در برابر چنین شرایط پوستی است. امیدواریم این مقاله به شما کمک کرده باشد تا دیدگاه بهتری از اسید سالیسیلیک به دست آورید. اسید سالیسیلیک با فواید شگفت انگیزی که برای سلامت پوست دارد، می تواند مکملی عالی برای روتین پوستی روزانه شما باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!