آیا ماسک های کلاژن کار ساز هستند؟

آیا ماسک های کلاژن کارساز هستند؟

همانطور که می دانید کلاژن، نقش مهمی در سلامت پوست دارد. فواید ظاهری کلاژن، پوست را جوان نگه می دارد و علائم پیری را به تاخیر می اندازد و همین مسئله آن را به یک عنصر زیبایی محبوب در رژیم های غذایی و محصولات مراقبت از پوست تبدیل کرده است. با این حال، در مورد اثربخشی ماسک های صورت کلاژن و اینکه آیا استفاده از کلاژن به صورت موضعی می تواند واقعاً برای پوست مفید باشد یا خیر؛ تردیدهایی وجود دارد.

ماسکهای کلاژن

ما در این مقاله از مجله لی لی اسکین، کلاژن و فواید آن برای پوست را مورد بحث قرار خواهیم داد تا بتوانید تصمیم بگیرید که آیا این ترکیب جایگاهی شایسته در روتین مراقبت از پوست شما است یا خیر؟

کلاژن چیست؟

کلاژن فراوان ترین پروتئین در بدن انسان بوده و حدود یک سوم از ترکیب پروتئین را تشکیل می دهد. این پروتئین های نامحلول است و فیبری از زنجیره های بلندی از اسیدهای آمینه تشکیل شده اند که به عنوان ساختارهای حمایت کننده ای عمل کرده و سلول ها را به یکدیگر متصل می کند. کلاژن، جزء اصلی بافت های همبند است و یکی از بلوک های اصلی ساختمان پوست، استخوان ها، ماهیچه ها، تاندون ها و رباط ها محسوب می شود، اما در سایر قسمت های بدن نیز می توان کلاژن یافت.

ماسک کلاژن چیست؟

ماسک های کلاژن شامل کرم ها، ژل ها و ماسک های ورقه ای هستند که حاوی غلظت بالایی از کلاژن به عنوان یک ماده فعال هستند. این موارد، پوست را برای مدتی با کلاژن اشباع و به پوست اجازه می دهند تا مقدار زیادی از محصول را جذب کند تا از مزایای کلاژن بهره مند شود.

ماسک کلاژن چیست؟

مزایای ماسک صورت کلاژن چیست؟

کلاژن نقش مهمی در انعطاف پذیری و افزایش الاستیسیته پوست دارد؛ اما دقیقاً مزایای استفاده از کلاژن به صورت موضعی چیست؟ استفاده از ماسک کلاژن حاوی کلاژن هیدرولیز شده یا اسیدهای آمینه، فواید زیادی دارد. از فواید کلاژن می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • افزایش رطوبت پوست
  • اسیدهای آمینه موجود در کلاژن از گروه های آب دوست تشکیل شده است که آن را به یک مرطوب کننده تبدیل کرده و به جذب رطوبت به پوست و حفظ رطوبت آن کمک می کند.
  • سفت شدن
  • ماسک های کلاژن به پوست شما کلاژن می بخشد که می تواند به افزایش استحکام و ضخامت پوست کمک کرده، خاصیت ارتجاعی پوست را بازیابی یا حفظ کند و پوست شما را محکم و انعطاف پذیر نگه دارد.
  • خطوط ریز و چین و چروک را کاهش می دهد
  • با گذشت زمان، بدن کلاژن کمتری تولید می‌کند و در نتیجه پوست نازک‌تر و انعطاف‌پذیرتر می‌شود. این مسئله، منجر به ظاهر شدن خطوط ظریف، چین و چروک، بافت خشن و افتادگی پوست می شود. ماسک های کلاژن می توانند کلاژن را بازیابی کنند، که به طور بالقوه می تواند پیری پوست را آهسته کند.
  • پوست را سالم نگه می دارد.
  • کلاژن هیدرولیز شده می تواند به لایه های بیرونی پوست نفوذ کرده تا کلاژن جدید را تحریک کند. این باعث افزایش سطح کلاژن در پوست ما می شود که می تواند باعث تجدید و ترمیم سلول های پوست شود تا پوست ما سالم بماند. همچنین کلاژن دارای اثر آنتی اکسیدانی است که با آسیب رادیکال های آزاد مبارزه می کند و از پوست در سطح سلولی محافظت می کند.

آیا ماسک های کلاژن واقعاً کارساز هستند؟

ماسک های صورت کلاژن ادعا می کنند که ذخایر کلاژن پوست را افزایش می دهند تا پوست را سفت، حجیم و جوان نگه دارند. اما آیا استفاده موضعی از کلاژن برای افزایش کلاژن در پوست موثر است؟

پروتئین کلاژن یک مولکول پیچیده با اندازه بسیار بزرگ است که از جذب آن به لایه های عمیق تر پوست جلوگیری می کند. از آنجا که این ماده، نمی تواند به اپیدرم نفوذ کند، پروتئین کلاژن روی سطح پوست می نشیند. کلاژن باید در درم یا لایه‌های عمیق‌تر پوست جذب شود تا  مزایای ضد پیری داشته باشد.

تاثیر ماسک های کلاژن جذبی روی پوست

آیا سایر محصولات پوستی می توانند میزان کلاژن پوست را افزایش دهند؟

ترکیبات دیگری وجود دارند که ثابت شده اند به اپیدرم یا لایه های بیرونی پوست نفوذ کرده و تولید کلاژن را تحریک می کنند. این ترکیبات، شامل ویتامین C، رتینول، آنتی اکسیدان ها و پپتیدها هستند. درمان‌ های لیزر و فرکانس رادیویی همچنین می‌توانند تولید کلاژن و الاستین پوست را افزایش دهند. همیشه توصیه می شود قبل از درمان یا استفاده از ترکیب جدید در روتین پوستی خود با یک متخصص پوست مورد اعتماد صحبت کنید.

پپتایدها

پپتایدها یا پلی پپتایدها آمینو اسیدهایی هستند که پروتئین های خاصی مانند کلاژن را در پوست می سازند. کلاژن از سه زنجیره پلی پپتایدی تشکیل شده است، اما مولکول کلاژن برای جذب پوست بسیار بزرگ است. محصولات مراقبت از پوست حاوی پپتایدها می توانند تولید کلاژن پوست را تحریک کنند که می تواند مزایای کلاژن را به همراه داشته باشد.

رتینول

رتینول یکی از شناخته شده ترین مواد مراقبت از پوست برای پیری پوست است. این ترکیب، نوعی رتینوئید است که از ویتامین A مشتق شده است. رتینول از مولکول های کوچکی تشکیل شده است که می تواند به اعماق اپیدرم و لایه های درم پوست نفوذ کند، و در نتیجه به تقویت تولید کلاژن و الاستین کمک کند.

رتینوئیدها دارای یک اثر حجیم کننده هستند که ظاهر خطوط ریز، چین و چروک و منافذ بزرگ شده را کاهش می دهد. همچنین دارای اثر لایه برداری بر روی سطح پوست است که رنگ و بافت پوست را بهبود می بخشد، که می تواند به تغییر رنگ، بافت خشن و افتادگی پوست کمک کند.

ویتامین سی

ترکیب ماسک کلازن با ویتامین سی

ویتامین C نقش اساسی در سلامت پوست دارد و یکی دیگر از ترکیبات ضد پیری قوی مراقبت از پوست است. این آنتی اکسیدان قوی می تواند پوست را آبرسانی کند، رنگ و بافت پوست را بهبود بخشد و علائم قابل مشاهده پیری را کاهش دهد. افزودن این ترکیب اکتیو، به روتین مراقبت از پوست می تواند به روشن شدن لکه های تیره و اسکارهای آکنه کمک کند، رنگ چهره شما را روشن کند و همچنین از آسیب ناشی از رادیکال های آزاد مضر محافظت کند. ویتامین C یا اسید اسکوربیک یک ماده مغذی محلول در آب است که می تواند تولید کلاژن پوست را تقویت کند که می تواند از علائم پیری پوست جلوگیری کند یا آن را به تاخیر بیندازد. ماسک ورقه کلاژن خود را با سرم ویتامین C برای پوست جوان ترکیب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!