ویتامین سی در روتین پوستی

ترکیب ویتامین سی و BHA در روتین پوستی

همانطور که می دانید ویتامین سی، یک ستاره در آنتی اکسیدان هاست و سنگ بنای یک روتین مراقبت از پوست کامل را تشکیل می دهد. بتا هیدروکسی اسید یا BHA، در واقع، همان سالسیلیک اسید است که احتمالا قبلا از آن استفاده کرده اید. هر دو ترکیب ویتامین سی و BHA کمک می کنند تا پوست بی نقصی داشته باشید. اما چگونه می توانیم ویتامین سی و BHA را وارد روتین پوستی خود کنیم تا پوستمان تحریک نشود؟ برای دانستن آن این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

ترکیب ویتامین سی و بی اچ آ

BHA چیست؟

بتا هیدروکسی اسیدها دسته ای از لایه بردارهای شیمیایی هستند که سلول های مرده پوست را (چه در داخل منافذ و چه در سطح پوست) هدف قرار می دهند و آن ها را از سطح پوست پاکسازی می کنند. مزیت BHA ها این است که محلول در روغن هستند و نسبت به AHA ها جذب عمیق تری دارند. در حالت کلی چند نوع بتا هیدروکسی اسید وجود دارد که در برچسب محصولات پوستی می بینیم. سالیسیلیک اسید و عصاره درخت بید معروف ترین نوع BHA هستند. عصاره درخت بید پسر عموی ملایم و مهربان سالسیلیک اسید است که در اغلب محصولات کره ای جایگاه ویژه ای دارد. این ترکیب آنتی باکتریال است و در درمان آکنه بسیار موثر است.

ویتامین سی چیست؟

ویتامین سی یک آنتی اکسیدان تمام عیار است. این ترکیب نه تنها با رادیکال های آزاد محیطی مقابله می کند؛ بلکه باعث تحریک تولید کلاژن طبیعی در پوست نیز می شود تا پوست سفتی داشته باشید. همچنین، اگر ویتامین C را به طور مستمر در روتین روزانه خود بگنجانید؛ لک های پوستی تان محو می شود و پوست یکدست و صافی خواهید داشت.

به علاوه، این ویتامین سد دفاعی پوست شما را تقویت می کند. در نتیجه در طول روز آب کمتری از سطح پوستتان تبخیر خواهد شد و پوست هیدراته و سالمتری خواهید داشت.

 سرم ویتامین سی چیست

آیا می توان ویتامین سی و BHA را همزمان استفاده کرد؟

بله؛ البته که می توانید. هرچند بعید است محصولی را پیدا کنید که این دو ترکیب را در فرمولاسیونش داشته باشد. اما شما می توانید بسته به نوع پوست خود با BHA شروع کنید و سپس ازویتامین سی استفاده کنید. اما با توجه به اینکه ممکن است هر دو محصول شما قوی باشند؛ بهتر است یکی از محصولات را صبح استفاده کنید و بعدی را در روتین شبتان قرار دهید.

برای بهترین نتیجه چگونه ویتامین سی و بی اچ آ را مصرف کنیم؟

شما دو گزینه برای انجام این کار دارید. می توانید هر دو این ترکیبات را در کنار هم یا در روتین های جداگانه استفاده کنید.

  • مصرف همزمان BHA و ویتامین سی در یک روتین:

همانطور که در بالا اشاره شد؛ اگر تصمیم دارید این دو ترکیب را در یک روتین استفاده کنید؛ ابتدا از BHA استفاده کنید. زیرا بی اچ آ یک لایه بردار است و شما نمی خواهید با زدن BHA بعد از سرم ویتامین سی، اثر آن را خنثی کنید.

از طرفی هر دو این ترکیبات ممکن است باعث تحریک پوست شوند (مخصوصا در غلظت های بالا). بنابراین برای به حداقل رساندن ریسک تحریک پوستتان، بهتر است در روتین های جدا این ترکیبات را استفاده کنید. در غیر این صورت ترکیب اسیدهای فعال به همراه ویتامین سی ممکن است باعث قرمزی پوستتان شود.

  • استفاده از BHA و ویتامین سی در روتین های جداگانه:

اگر نمی خواهید ریسک کنید؛ این دو ترکیب را در زمان های مختلف روز استفاده کنید. انتی اکسیدان ها اثر رادیکال های آزاد محیطی را روی پوست خنثی می کنند و ویتامین سی یک آنتی اکسیدان است. پس بهتر است این ویتامین را در روزتین صبح خود جای دهید. اشعه ماورا بنفش مولد اصلی رادیکال های آزاد محیطی است. وقتی شما زیر کرم ضدآفتاب خود از ویتامین سی استفاده می کنید؛ از پوست شما محافظت بیشتری می شود.

برای روتین شبتان از BHA استفاده کنید. در این روش از مزایای هر دو ترکیب بهره مند خواهید شد و ریسک تحریک پوستتان را کاهش خواهید داد.

تداخل-ویتامین-سی-و-سالسیلیک-اسید

انتخاب بهترین روتین حاوی ویتامین سی و BHA برای شما:

خوشبختانه محصولات کره ای فرمولاسیون ملایمی دارند و ریسک تحریک پوست را به صفر رسانده اند. در این مطلب بهترین روتین پوستی حاوی ویتامین سی و BHA را برایتان آورده ایم:

شوینده:

شوینده سالسیلیک اسید کوزارکس، به عنوان یک شوینده ضد جوش معرفی می شود و حاوی BHA است. این شوینده به پوست های چرب و مختلط پیشنهاد می شود. همچنین شوینده گود مورنینگ کوزارکس، حاوی بتائین سالیسیات است که ترکیبی از سالسیلیک اسید و یک ترکیب مرطوب کننده را شامل می شود. این شوینده برای انواع پوست و خصوصا پوست های دهیدراته کاملا مناسب است.

لایه برداری:

برای این مرحله می توانید از تونر AHA/BHA کوزارکس (برای انواع پوست) یا لیکوئید بلک هد کوزارکس (برای پوست های چرب و مختلط )استفاده کنید. لیکوئید BHA کوزارکس نیز حاوی بتائین سالیسیلات است. این ترکیب یک جایگزین ملایم برای سالسیلیک اسید است و به PH وابسته نیست. یعنی؛ به محیط اسیدی نیاز نداره تا بهترین تاثیر را روی پوست داشته باشد.

لایه برداری پوست با bha

سرم ویتامین سی:

ویتامین سی یکی از بهترین محصولاتی است که می توانید به پوستتان بزنید. برای این مرحله می توانید از آمپول ویتامین سی میشا، سرم یوجا نیاسین سام بای می، سرم ویتامین سی پیوریتو و سرم ویتامین سی SKIN & LAB استفاده کنید

آبرسان و مرطوب کننده:

رطوبت رسانی مهمترین مرحله از روتین پوستی شما است. با آبرسانی اصولی، بیشتر مشکلات پوستی شما حل خواهند شد. برای این مرحله می توانید از کرم پنتنول تیام استفاده بکنید.

نکته مهم: به یاد داشته باشید که در زمان استفاده از دو اکتیو ویتامین سی و بی اچ آ، حتما از ضدآفتب مناسب استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!