باید صورت خود را با آب سرد بشویید یا با آب گرم؟

باید صورت خود را با آب سرد بشویید یا با آب گرم؟

جای تعجب نیست که اکثر مردم حداقل یک بار در روز صورت خود را می شویند. با این حال، آنچه ممکن است تعجب آور باشد این است که برخی از افراد این شست و شو را با آب سرد انجام می دهند. قبل از اینکه این روش را به طور کامل حذف کنید؛ باید بدانید که شواهدی وجود دارد که نشان می دهد پاکسازی خنک تر ممکن است مزایایی داشته باشد.

چه یک روتین مراقبت از پوست چند مرحله ای داشته باشید و چه همه روتین شما ساده باشد؛ شستن صورت با آب سرد شاید روتین شما را تقویت کند. برای اینکه بفهمید آب در چه دمایی برای شستشوی صورت بهتر است؛ می توانید این مقاله را مطالعه کنید.

شستشوی صورت با آب سرد یا آب گرم؟

کدام دمای آب برای شستشوی صورت بهتر است؟

به عنوان یک قانون کلی، هنگام شستن صورت خود باید از آب ولرم استفاده کنید. دلیل آن، این است که آب گرم می تواند روغن های طبیعی و چربی های مفید صورت را از بین ببرد و آب سرد نیز ممکن است در از بین بردن مواد آرایشی موثر نباشد.

با این حال، شایان ذکر است که استفاده از آب سرد ممکن است برای انواع پوست مفید باشد. مانند آنهایی که پوست مستعد آکنه دارند. البته استفاده از آب داغ هرگز برای افراد توصیه نمی شود.

چرا هرگز نباید از آب داغ استفاده کنید؟

بسیاری از بیماری‌های پوستی رایج، از جمله روزاسه، پسوریازیس و درماتیت آتوپیک (معروف به اگزما) می‌ توانند با گرمای هوا بدتر شوند. حتی اگر پوست شما در حال حاضر شفاف است، استفاده از آب داغ می تواند باعث شعله ور شدن جوش های پوستی شود؛ اما این همه ماجرا نیست. دلیل دیگر برای دوری از دمای آب داغ هنگام شستن صورت این است که آب داغ می‌ تواند رطوبت طبیعی را از پوست پاک کند و این مسئله می‌ تواند به مرور زمان پوست را خشک و ملتهب کند. از بین بردن چربی های طبیعی پوست نیز می تواند باعث ایجاد جوش شود.

شستن صورت با آب داغ

زمان و نحوه استفاده از آب سرد

در حالی که آب ولرم بهترین گزینه است؛ متخصصان پوست می گویند که شستن صورت با آب خنک یا سرد هر از چند گاهی می تواند فوایدی نیز داشته باشد. در این قسمت برخی دلایل اصلی وجود دارد که ممکن است بخواهید صورت خود را با آب خنک بشویید:

  • 1.  آب خنک می‌تواند به تحریکات مرتبط با آکنه کمک کند، زیرا به طور موثر التهاب را در محل آرام می‌کند.
  • 2.  آب سرد همچنین می‌تواند به کاهش پف‌کردگی پوست کمک کند. این مورد، به‌ویژه برای کسانی که با چشم‌های پف کرده از خواب بیدار می‌شوند مناسب است.
  • 3.  آب سرد می تواند باعث انقباض عروق شود که باریک شدن رگ های خونی را در پی دارد. این اتفاق می تواند به پوست ظاهر موقتی روشن تر و کمتر ملتهبی بدهد.
شوینده ملایم پوست صورت

نکاتی که باید برای شستشوی صورت در نظر داشته باشید

در این قسمت چند نکته اساسی وجود دارد که هنگام شستن صورت باید به آنها توجه کنید:

  1. شستشو با آب ولرم: متخصصان پوست موافق هستند که آب ولرم برای شستن صورت بهترین است؛ اما استفاده مختصر از آب سرد می‌ تواند در اول صبح یا بعد از شستن صورت با آب ولرم مفید باشد.
  2. همیشه از آب بسیار داغ پرهیز کنید: هنگام شستن صورت، احتمالاً آب داغ از نظر سلامت پوست هیچ لطفی به شما نمی کند. آب داغ، نه تنها می تواند چربی طبیعی پوست شما را از بین ببرد؛ بلکه می تواند باعث گشاد شدن رگ های خونی شود و قرمزی پوست را به دنبال داشته باشد.
  3. صورت خود را دو بار در روز بشویید: سعی کنید صورت خود را دو بار در روز، به ویژه در پایان روز برای از بین بردن آلودگی، آرایش و باکتری‌ها بشویید.
  4. پاک کننده ملایمی پیدا کنید که از آن لذت می برید: دمای آب تنها عاملی نیست که هنگام شستن صورتتان اهمیت دارد. یک پاک کننده ملایم به ایجاد پایه های اساسی یک عمل مراقبت از پوست کمک می کند و می تواند مطابق با نیازهای خاص پوست شما تنظیم شود. برای پوست‌های چرب یا مستعد آکنه، شستشوهای مبتنی بر اسید سالیسیلیک یا بنزوئیل پراکسید می‌توانند مفید باشند. برای پوست های حساس یا خشک، از پاک کننده های مبتنی بر کرم استفاده کنید تا از تحریک یا تشدید خشکی جلوگیری کنید. برای مثال پوست های چرب می توانند از شوینده سالسیلیک اسید کوزارکس استفاده کنند. همچنین ژل شوینده گودمورنینگ کوزارکس نیز شوینده ملایمی است که برای انواع تایپ های پوستی مناسب است.
  5. لایه برداری را به 1-2 بار در هفته محدود کنید: لایه برداری روزانه ضروری نیست. در واقع، لایه برداری بیش از حد، می‌تواند بیشتر از اینکه مفید باشد، ضرر داشته باشد و منجر به تحریک، قرمزی پوست و جوش‌ها شود.

در این جا می توانید شوینده های معروف از محصولات پوستی کره ای را ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!