اثرات هورمونی آی یو دی

ارتباط بین آی یو دی و آکنه

اغلب، افراد نه تنها برای جلوگیری از بارداری، بلکه برای کاهش جریان‌های سنگین و خنثی کردن جوش‌ها، از آی یو دی استفاده می‌کنند. بسیاری از داروهای ضد بارداری خوراکی، حاوی موادی هستند که برای کمک به تعادل هورمون ها و تولید روغن طراحی شده اند. اما آی یو دی چطور؟ در حالی که افراد مشهوری مانند هیلی بیبر در مورد جوش های مرتبط با IUD صحبت کرده اند؛ تحقیقات گسترده در مورد این موضوع هنوز وجود ندارد. ما در این مقاله قصد داریم به ارتباط بین آی یو دی و جوش بپردازیم تا همه چیز برای شما شفاف سازی شود.

آیا آی یو دی باعث جوش می شود؟

آیا ارتباطی بین IUD و آکنه وجود دارد؟

داروهای پیشگیری از بارداری معمولاً با مقدار کمی جوش‌ همراه هستند. در واقع، وقتی انواع مختلف قرص‌ها، چسب‌ها و آی ‌یو ‌دی ‌های هورمونی ضد بارداری را بررسی می‌ کنید، خطر آکنه در کل بسیار کم است. با این حال برخی از زنان که داروهای ضد بارداری خوراکی ترکیبی را به IUD تغییر می‌دهند؛ ممکن است شعله‌ور شدن آکنه را تجربه کنند. این مسئله فقط به دلیل قطع قرص است و  توسط IUD ایجاد نمی شود.

آیا آی یو دی های مسی/غیر هورمونی می توانند باعث آکنه شوند؟

آی یو دی‌ های مسی به تنهایی باعث ایجاد یا بدتر شدن آکنه نمی‌شوند. زیرا هورمون‌ هایی را آزاد نمی‌ کنند، اما برخی افراد پس از تغییر از یک قرص ضدبارداری به یک آی یو ‌دی مسی، متوجه آکنه می‌شوند. این به این دلیل است که بسیاری از قرص های ضد بارداری حاوی پروژسترون و استروژن هستند که با کاهش سطح تستوسترون، آکنه را سرکوب می کنند.

همه اینها به این معنی است که آی یو دی های مسی نسبت به سایر انواع روش های پیشگیری از بارداری احتمال ایجاد آکنه را ندارند.

ارتباط آی یو دی و آکنه

چگونه تشخیص دهید که آیا با آکنه مرتبط با IUD سر و کار دارید؟

محل و شدت آکنه ممکن است نشانه‌ای از این باشد که آیا این آکنه ناشی از IUD یا محرک دیگری مانند استرس، رژیم غذایی یا عادت‌های شخصی است. آکنه ناشی از IUD معمولاً در اطراف چانه و ناحیه فک قرار دارد.

همچنین اگر آکنه کیستیک را تجربه می کنید؛ نشانه ای از آکنه مرتبط با آی یو دی دارید. آکنه هورمونی اغلب جوش های قرمز و دردناک در عمق پوست است، ولی علت جوش در هر فردی متفاوت است و بهترین راه برای تعیین اینکه چه اتفاقی برای پوست شما می افتد، صحبت با متخصص پوست است.

آیا پس از برداشتن IUDجوش ها از بین خواهند رفت؟

اگر علت آکنه شما از یک IUD بوده است، بله، پس از برداشتن IUD آکنه از بین خواهد رفت. با این حال، این از بین رفتن و بهبودی، فوری نخواهد بود.

اگر بیمار، در ابتدا مستعد آکنه بود، ممکن است مشکل با یا بدون IUD باقی بماند. در این شرایط برداشتن آن ممکن است غیرضروری باشد و تغییرات هورمونی بیشتری نسبت به پوست شما ایجاد کند. اگر مشکل ادامه داشت، بهتر است با یک متخصص پوست مشورت کرده تا گزینه‌های درمانی را بررسی کنید.

رابطه جوش و آی یو دی

سخن آخر

جوش های ناشی از IUD نادر اما ممکن هستند. بیشتر اوقات، تنها جوش‌هایی واقعاً به IUD مربوط می‌شوند که در دوره تعویض روش کنترل بارداری رخ می دهند؛ زیرا زمان می‌برد تا بدن با هورمون‌های جدید یا کمبود آن‌ها سازگار شود. با این حال، با یک روتین مراقبت از پوست بدون چربی که به خوبی شکل گرفته است، می توانید از جوش هایی که هنگام استفاده از IUD ایجاد می شود، پیشگیری کرده و آن را درمان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!