آیا دوش آب سرد می تواند به درمان آکنه کمک کند؟

آیا دوش آب سرد می تواند به درمان آکنه کمک کند؟

در حال حاضر درمان های متعددی برای آکنه در فضای اینترنت وجود دارند و با استفاده از آزمون و خطا می توانید بهترین درمان را بیابید. به عنوان مثال قبول می کنیم که نوشیدن چای نعناع برای جوش مفید است؛ ولی استفاده از خمیر دندان برای جوش نه تنها گزینه جالبی نیست؛ بلکه وضعیت را بدتر می کند. آخرین درمان برای پاکسازی پوست که غوغا به پا کرده است؛ دوش آب سرد است. در این مقاله از مجله لی لی اسکین،به فواید و مسائل پیرامون دوش آب سرد و کمک به درمان آکنه می پردازیم.

راهکار درمان جوش با آب سرد

منطق استفاده از دوش آب سرد

 وقتی آب سرد است؛ روغن به راحتی از منافذ عبور نمی‌ کند و آب سرد اثرات التهابی آکنه را کاهش می‌ دهد. ناگفته نماند، تمیز کردن صورت با آب سرد اغلب به آب داغ ترجیح داده می شود. زیرا آب داغ می تواند چربی طبیعی پوست را از بین ببرد، سد دفاعی پوست شما را به خطر انداخته و احتمالاً جوش های موجود را تحریک کند.

آیا دوش آب سرد برای آکنه واقعا موثر است؟

دوش آب سرد می تواند به آکنه کمک کند؛ اما مطمئناً به شکلی که اغلب در فضای مجازی به تصویر کشیده می شود، یک درمان کامل نیست. دکتر ماریسا گارشیک، متخصص پوست توضیح می‌دهد که دمای سرد، عروق خونی را منقبض می‌ کند و می‌ تواند تورم، التهاب و قرمزی پوست را کاهش دهد. ولی چربی اضافی، منافذ مسدود شده و باکتری ها از عوامل کلیدی تشکیل دهنده آکنه هستند. آکنه عوامل متعددی دارد و برای درمان آن نیاز به یک رویکرد درمانی چند شاخه دارید.

درمان جوش با دوش آب سرد

روتین مراقبت از پوست مؤثر برای پوست‌های مستعد آکنه به چیزی بیشتر از دوش آب سرد نیاز دارد. این روتین می تواند شامل پاکسازی مناسب، استفاده مداوم از مواد مراقبت از پوست مناسب، اجتناب از محصولات کمدوژنیک، ایجاد سد دفاعی پوستی سالم، تغییر شیوه زندگی سالم، به حداقل رساندن نوسانات هورمونی، و در برخی موارد، تجویز داروهای موضعی یا خوراکی باشد.

همچنین ممکن است دوش آب سرد اثر معکوس داشته باشد و در نهایت آکنه شما را تشدید کند، زیرا آب سرد در از بین بردن آلودگی ها و چربی های احتمالی مسدود کننده منافذ از سطح پوست شما موثر نیست. اگر به طور منظم از آب سرد برای دوش گرفتن استفاده می کنید، چربی و کثیفی نه تنها در سطح پوست، بلکه در منافذ نیز تجمع می یابد و بستر مناسبی برای رشد باکتری ها ایجاد می کند.

فواید دوش آب سرد برای آکنه

با وجود خطرات بالقوه، اگر پوست شما به خوبی آب سرد را تحمل کند؛ شستن صورت یا بدن با آب سرد می تواند فواید عمده ای برای شما داشته باشد. همه متخصصان پوستی موافق هستند که چون آب سرد عروق خونی را منقبض می کند؛ می تواند پف کردگی را کاهش دهد. وقتی رگ‌ های خونی در سطح منقبض می‌ شوند، جریان خون را به بافت عمیقتر منتقل می‌ کنند که ممکن است گردش خون را بهبود بخشد و به سالمتر شدن و درخشندگی پوست کمک کند. حتی اگر هیچ اثر مفید دیگری در پی دوش آب سرد نباشد؛ گرفتن دوش آب سرد یا شستن صورت با آب سرد به شما کمک می‌ کند تا احساس بیداری و آمادگی بیشتری در طول روز داشته باشید.

درمان جوش با آب سرد

سخن آخر

ممکن است دوش آب سرد، برای آرام کردن التهاب و جوش‌ها فواید موقتی داشته باشد؛ اما مطمئناً راه‌حلی برای داشتن پوست شفاف و بدون آکنه نیست. بهترین انتخاب شما این است که از افراط در استفاده از آب داغ و سرد خودداری کرده و هنگام شستن صورت و همچنین در زیر دوش، از دمای ولرم استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!