کرم های گیاهی یا شیمیایی

کدام برای پوست شما بهتر است؟ کرم های گیاهی یا شیمیایی

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در میان انبوه محصولات مراقبت از پوست در بازار، گیج و سردرگم شده باشید. ممکن است تبلیغات اغوا کننده‌ای که از مزایای محصولات طبیعی یا شیمیایی صحبت می‌کنند؛ انتخاب را برایتان دشوارتر کند. در این مقاله از مجله لی لی اسکین قصد داریم به بررسی علمی این موضوع بپردازیم که کدام نوع محصولات پوستی برای شما بهتر است؟ محصولات طبیعی یا شیمیایی!

چیزی که در ذهن اکثریت افراد جامعه شکل گرفته است این است که محصولات طبیعی برای مراقبت و رسیدگی به پوست، سالم، ایمن و بدون ضرر هستند و محصولات شیمیایی که کمپانی ها تولید می کنند؛ مضر، سرطانزا، خطرناک و آزمایش نشده هستند. اما، این منطق در واقعیت، نادرست و گمراه کننده است. دلایل آن را در زیر بخوانید:

از واژه شیمیایی نترسید!

کلمه “شیمیایی” ممکن است شما را به فکر دانشمندانی با کت های سفید آزمایشگاهی بیاندازد که معجون های قوی در لوله های آزمایش می سازند. اما این طرز تفکر اشتباه است.

بله، ترکیباتی که در آزمایشگاه تولید می شوند؛ مواد شیمیایی هستند … اما بسیاری از چیزهای دیگری که در زندگی روزمره با آن ها سر و کار داریم نیز شیمیایی هستند. تقریبا همه چیز از مواد شیمیایی ساخته شده است! حتی آبی که می نوشید، اکسیژنی که تنفس می کنید، هر چیزی که می خورید، مکمل هایی که مصرف می کنید، گربه ای که در آغوش می گیرید، و بله، خود شما! بدن انسان از میلیون ها ترکیب شیمیایی ساخته شده است. خالص ترین آب جمع آوری شده از یخچال های طبیعی هیمالیا نیز 100٪ ترکیب شیمیایی است (همان دی هیدروژن مونوکسید).

در تصویر زیر، ترکیبات تشکیل دهنده بلوبری را می توانید ببینید.

ترکیبات طبیعی برای پوست- لی لی اسکین

مواد موجود در طبیعت، حاوی ترکیبات شیمیایی بیشتری نسبت به ترکیبات تهیه شده در آزمایشگاه هستند!

صفحه را به سمت بالا اسکرول کنید و دوباره به لیست مواد تشکیل دهنده بلوبری دقیق تر نگاه کنید. آخرین باری که یک محصول غیر طبیعی یا شیمیایی با لیست مواد تشکیل دهنده طولانی دیده اید چه زمانی بود؟ فهرست مواد تشکیل دهنده وازلین، را که به عنوان یک ترکیب شیمیایی می شناسیم در شکل زیر ببینید!

ترکیبات وازلین

به طرز شگفت انگیزی کوتاه است! ( نفت خام سفید یا پترولیوم در واقع مخلوطی از ترکیبات شیمیایی است که بسیار شبیه به هم هستند). چیزی که ممکن است در مورد چیزهای طبیعی و مصنوعی انتظار نداشته باشید این است که تقریباً همه چیز در طبیعت به صورت مخلوطی از مواد شیمیایی وجود دارد. اما بهتتر است بدانید که ترکیبات شیمیایی مصنوعی که به دست انسان در آزمایشگاه ساخته می شود؛ خلوص بیشتری دارند.

شاید دیدن نام «بلوبری» بر روی برچسب ترکیبات تشکیل دهنده یک محصول پوستی، به جای «۳ متیل بوتیرآلدئید» احساس بهتری به شما بدهد اما حقیقت این است که نمونه دوم، حاوی تنها یکی از ده ها ترکیب شیمیایی موجود در بلوبری است.

منبع ترکیبی که از آن استفاده می کنید؛ اهمیت چندانی ندارد!

بیایید دوباره به وازلین فکر کنیم. وازلین، محصول جانبی نفت است. دانستن این واقعیت چه احساسی به شما می دهد؟ فکر می کنید استفاده از وازلین، مانند مالیدن روغن خام روی صورتتان است؟ خوشبختانه، باید بدانید که اصلا اینطور نیست. انسان‌ ها در خالص سازی ترکیبات شیمیایی موجود در طبیعت عملکرد بسیار خوبی دارند. به طوری که می‌توانند همه ترکیبات شیمیایی نفت خام را جدا کنند و آن را به ترکیبی کاملا ایمن تبدیل کنند. بهترین مثال برای این موضوع، روغن کرچک است ( دانه کرچک سمی است و حاوی ریسین (یکی از سمی ترین مواد شیمیایی روی زمین) است. ولی روغن کرچک خاصیت دارویی دارد).

ترکیبات موجود در طبیعت، ایمن تر نیستند!

یکی دیگر از افسانه ها این است که مواد شیمیایی طبیعی ایمن تر از مواد شیمیایی مصنوعی (ساخته شده در آزمایشگاه) هستند. واقعیت این است که طبیعت، ترکیبات خطرناکی را در خود جای داده است. علاوه بر ریسین، سموم دیگری مانند سم بوتولینوم، سم مار، آرسنیک و آزبست کاملاً طبیعی هستند. سم بوتولینوم (تولید شده توسط باکتری های طبیعی) در واقع حدود صد هزار برابر سمی تر از سمی ترین ماده شیمیایی مصنوعی (دیوکسین) است.

نظرتان در مورد گیاهان چیست؟ همان طور که می دانید؛ گیاهان را بیشتر در لیست ترکیبات تشکیل دهنده محصولات مراقبت از پوست می بینیم. به نظر شما استفاده از گیاهان ایمن تر است؟ باز هم پاسخ، خیر است!

گیاهان در یک مکان کاشته می شوند و همانجا می مانند. آن ها نمی توانند از حیوانات گرسنه فرار کنند. به همین دلیل، بسیاری از گیاهان در واقع سموم پیچیده ای را برای جلوگیری از متجاوزان ناخوانده تولید می کنند. ترکیبات شیمیایی موجود در گیاهانی مانند راهبان، شوکران، بلادونا، علف هرز غول پیکر و پیچک سمی در تماس با انسان واکنش‌ های پوستی تاول‌ زایی ایجاد می‌ کنند. بنابراین چگونه می توانیم تشخیص دهیم که چه چیزی ایمن و چه چیزی سمی است؟ متأسفانه، هیچ میانبری وجود ندارد که بتوانیم تشخیص درستی داشته باشیم . باید بدانید که هم ترکیبات موجود در طبیعت و هم ترکیبات ساخته شده در آزمایشگاه ممکن است ایمن یا خطرناک باشند!

طبیعت نمی داند کدام ماده طبیعی برای پوست ما مفید است!

نحوه عملکرد اکوسیستم ها در طبیعت بسیار جالب است. ما بیش از 1000 گونه باکتری در روده خود داریم که به ما در هضم غذا کمک می کنند و مواد مغذی ضروری مانند ویتامین های B و K را می سازند.

اما وقتی نوبت به درمان بیماری ها و شرایط انسانی می رسد؛ اکوسیستم طبیعی کارساز نیست. مادر طبیعت اهمیتی نمی دهد که ما سالم زندگی کنیم و پوستی زیبا داشته باشیم. از تریلیون ها ترکیب شیمیایی که در طبیعت وجود دارند؛ تنها تعداد انگشت شماری در پزشکی مفید هستند.

عصاره های طبیعی تنوع بالایی دارند و همین تنوع، باعث بروز معایب زیادی می شود. به عنوان مثال، انواع مختلف سیب، طعم های متفاوتی دارند. حتی دو سیب از یک نوع ممکن است طعم متفاوتی داشته باشند. دلیل این پدیده، اختلاف در ترکیبات شیمیایی تشکیل دهنده آن هاست! یعنی؛ هیچ دو “عصاره سیبی” ترکیبات شیمیایی یکسانی نخواهد داشت. و بدین شکل، عصاره سیب ممکن است حاوی ناخالصی های غیرقابل پیش بینی و غیر قابل کنترلی باشد. از سوی دیگر، کنترل و خالص سازی ترکیبات شیمیایی مصنوعی (که در آزمایشگاه تولید می شند) آسان‌تر است، که به معنای تأثیرات قابل اعتمادتر ترکیبات آزمایشگاهی ساخت انسان روی پوست شما است.

نتیجه گیری

ممکن است دیدن واژه “کاملا طبیعی” بر روی محصولات برای شما وسوسه انگیز باشد؛ اما واقعیت بسیار پیچیده تر از این حرف هاست! چیزهای طبیعی و مصنوعی هر دو مزایا و معایب خود را دارند و هیچ قانون کلی برای ایمن بودن هیچ یک وجود ندارد. در نتیجه، از هر چیزی که برای پوست شما بهترین است، صرف نظر از طبیعی بودن یا نبودن آن استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!