ویتامین سی برای پوست

همه چیز درباره ویتامین سی: یکی از بهترین روش ها برای مراقبت از پوست

مراقبت از پوست با ویتامین C بسیار مورد علاقه و توصیه پزشکان است؛ استفاده از ویتامین سی روشی آسان و موثر برای روشن کردن پوست، جلوگیری از پیر. با شدن پوست و مقابله با لک های پوستی است. این حال، اطلاعاتی که درباره ویتامین C موضعی وجود دارد اغلب گیج کننده و گاهی اوقات نادرست است. به این سردرگمی، مجموعه وسیعی از ویتامین C هایی که برای مراقبت از پوست موجود هستند را نیز اضافه کنید. همه این عوامل انتخاب یک سرم ویتامین سی مناسب را سخت می کنند. بنابراین در اینجا، بر پایه علم و تحقیقات، فواید ویتامین C را بررسی خواهیم کرد.

همه چیز درباره ویتامین سی برای پوست

ویتامین سی چه کاری برای پوست انجام می دهد؟

  • 1. ویتامین C رادیکال های آزاد را خنثی می کند و از آسیب به پوست جلوگیری می کند..

 رادیکال های آزاد ناشی از اشعه ماوراء بنفش و محیط شهری (مانند آلودگی و سیگار کشیدن) باعث تولید رادیکال های آزاد و آسیب به ساختار پوست و DNA می شوند که نتیجه آن تسریع علائم پیری در پوست است. برخی از نشانه های اولیه پیری عبارتند از: هایپرپیگمنیشن، چین و چروک‌های ظریف، افتادگی و شل شدن پوست. ویتامین C رادیکال های آزاد را خنثی می کند و از آسیب به پوست جلوگیری می کند.

  • 2. ویتامین C در برابر سرطان از پوست محافظت می کند.

قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید یکی از عوامل خطر برای ابتلا به سرطان پوست است. اشعه ماوراء بنفش به DNA و ژن بسیار مهمی به نام ژن p53 آسیب می رساند. ژن p53 با ترمیم DNA جهش یافته در سلول ها، کلید دفاع بدن ما در برابر سرطان است. تحقیقات نشان داده اند که مصرف ویتامین سی موضعی (در صورت استفاده همراه با ویتامین E ) با تأثیر بر مسیرهای ترمیم p53، از DNA در برابر آسیب های ناشی از UV محافظت می کند.

  • 3. ویتامین C از پوست در برابر اشعه UV خورشید از جمله آفتاب سوختگی محافظت می کند.

مطالعات آزمایشگاهی نشان داده است که مصرف موضعی 10 درصد ویتامین C، آفتاب سوختگی ناشی از اشعه ماوراء بنفش را 40 تا 60 درصد کاهش می دهد. برای به حداکثر رساندن محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش در طول روز، کرم ضد آفتاب خود را با سرم ویتامین C ترکیب کنید.

  • 4. ویتامین C دارای اثرات ضد پیری و محرک کلاژن سازی پوست است

ویتامین سی برای سنتز کلاژن در پوست ضروری است. فیبرهای کلاژن چهارچوب ساختاری پوست را تشکیل می دهند تا آن را محکم، درخشان و سالم نگه دارند. با افزایش سن، کلاژن، الاستین و اسید هیالورونیک در پوست کاهش می یابد. از این رو پوست خشک تر و نازک تر می شود و انعطاف‌پذیری آن کاهش می یابد. ویتامین C اغلب در محصولات مراقبت از پوست برای افزایش تولید کلاژن طبیعی پوست یافت می شود.

  • 5. ویتامین C به درمان لک های تیره کمک می کند

لک های تیره مانند ملاسما یا لک بارداری، لنتیژن و هایپرپیگمنتیشن، پس از التهاب، 3 علت اصلی لک هستند. یک راه ساده برای روشن کردن این لک ها استفاده از ویتامین C است. L-ascorbic acid ، شکل فعال ویتامین C با مهار یک آنزیم کلیدی در تشکیل ملانین، لک ها را کاهش می دهد.

 • 6. ویتامین C اثرات سایر آنتی اکسیدان ها را در پوست افزایش می دهد.

علاوه بر این فواید، ویتامین سی همچنین خواص ویتامین E را در پوست افزایش می دهد. ویتامین E یکی دیگر از آنتی اکسیدان هایی است که از سلول ها در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کند و سطح کلاژن را در پوست حفظ می کند. وقتی ویتامین C و E با هم ترکیب شوند، اثرات هم افزایش می دهند و باعث افزایش مزایای آنتی اکسیدانی خود برای پوست می شوند.

فواید ویتامین سی برای پوست

کدام نوع ویتامین سی عملکرد بهتری روی پوست دارد؟

اجازه دهید ابتدا بیس ویتامین C را درک کنیم تا بتوانیم نحوه انتخاب آن را یاد بگیریم.

طیف گسترده ای از سرم های ویتامین C وجود دارد:

  • 1. L-ascorbic acid

  • 2. Vitamin C derivatives/ L-ascorbic acid derivatives/esters • Magnesium ascorbyl phosphate (MAP) • Sodium ascorbyl phosphate • Ascorbyl glucoside • Ascorbyl tetraisopalmitate

و غیره!

 تنها شکل فعال ویتامین سی که تمام مزایای ذکر شده را برای پوست به ارمغان بیاورد  L-ascorbic acid است. این فرمی از ویتامین سی هست که بر روی پوست تاثیر بیشتری می گذارد. از طرف دیگر اسید اسکوربیک هیچ تاثیری روی پوست ندارد. می توانید L-ascorbic acid را به عنوان “ ویتامین C نسل اول” در نظر بگیرید. آمپول ویتامین سی میشا در فرمولاسیونش L-ascorbic acid دارد.

ویتامین سی خالص

در مراقبت از پوست با ویتامین سی، در فرم ال اسکوربیک اسید باید به چه چیزی توجه کنیم؟

علاوه برتوجه به نوع ویتامین C  (یعنی ال اسکوربیک اسید یا مشتقات ویتامین C  ) به دنبال فرمولاسیونی باشید که حاوی ویتامین E و Ferulic نیز باشد. افزودن این دو آنتی اکسیدان منجر به افزایش چهار برابری محافظت در برابر آسیب پوستی ناشی از اشعه ماوراء بنفش می شود.

چگونه باید از ویتامین C استفاده کنم؟

اکثر محصولات موضعی ویتامین C / ال اسکوربیک اسید به شکل سرم یا مرطوب کننده هستند. نحوه اصولی استفاده به ترتیب شوینده و پاک کننده صورت، سرم پوستی، مرطوب کننده و ضدآفتاب (در روز) می باشد.

چگونه می توانم جذب و نتایج ویتامین C موضعی خود را بهبود بخشم؟

لایه بالایی پوست در واقع یک سد محافظ است که مانع  از دست دادن آب و عامل جذب سموم از محیط است. این امر مانع جذب کامل ترکیبات از جمله ویتامین C به پوست می شود. اما جذب ویتامین C را می توان با پیلینگ شیمیایی افزایش داد. همچنین می توانید مقاله نحوه ترکیب bha و ویتامین سی در روتین پوستی را مطالعه کنید.

آیا می توانم فقط پرتقال بخورم یا از محصولات مراقبت از پوست حاوی ویتامین C برای محافظت از پوستم استفاده کنم؟

ممکن است در مورد مصرف دوزهای بالای ویتامین C خوراکی بپرسید. اما باید بدانید تنها بخش کوچکی از ویتامین C که می خورید در پوست موجود و فعال خواهد بود. از این رو، بهتر است که سرم ها و کرم های ویتامین سی را در روتین خود جای دهید.

مزایای ویتامین سی برای پوست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!