درمان آکنه بدن، پشت و کمر

درمان آکنه پشت و کمر

اگر پوست شما مستعد آکنه است؛ به احتمال زیاد از آکنه پشت یا آکنه بدن هم رنج می برید. آکنه پشت 48-52٪ از بیماران مبتلا به آکنه صورت را تحت تاثیر قرار می دهد. تأثیرات آکنه بدن بر اعتماد به نفس افراد زیاد است. به ویژه در مورد پوشیدن لباس هایی که پشت، گردن و قفسه سینه را نشان می دهند.

معمولا افرادی که مرتب ورزش می کنند با آکنه کمر درگیرند. با این حال، این نوع آکنه، می تواند افرادی را که به طور مکرر ورزش نمی کنند را نیز تحت تاثیر قرار دهد. پاتوفیزیولوژی زیربنایی آکنه پشت شبیه آکنه صورت است. با کمی تفاوت به دلیل ماهیت پوست پشت! در اینجا راهنمایی های پزشکان متخصص برای درمان آکنه پشت را بررسی می کنیم.

آکنه پشت و کمر

آکنه پشت چیست؟

آکنه پشت، در واقع، به جوش های قسمت بالایی پشت و شانه ها اشاره دارد. این مشکل، می تواند در نوجوانی و بزرگسالان رخ دهد.

آکنه پشت به چه صورت است؟ انواع مختلف آکنه پشت چیست؟

آکنه پشت می تواند به شکل های زیر باشد:

  • کومدون های بسته
  • کومدون ها باز
  • پاپول ها
  • پوسچول
  • کیست و ندول

علت ایجاد آکنه پشت چیست؟

آکنه پشت در اثر ترکیبی از عوامل ایجاد می شود که منجر به مسدود شدن منافذ و ایجاد التهاب می شود. این نوع آکنه اساساً بیماری واحدهای پیلوسباسه در پوست پشت یا تنه را شامل می شود. واحدهای پیلوسباسه شامل غدد چربی، فولیکول مو و یک عضله کوچک (ماهیچه راست‌کننده مو) هستند که باعث ایجاد آکنه می شوند.

ترکیبی از چهار مرحله کلیدی در پوست منجر به ایجاد آکنه پشت و تنه می شود. افزایش ترشح سبوم غدد چربی و افزایش چسبندگی سلول های پوشاننده فولیکول باعث مسدود شدن منافذ می شود. این منافذ مسدود، محیطی را برای افزایش باکتری ایجاد می کنند. پس از آن، التهاب رخ می دهد.

آکنه پشت چه تفاوتی با آکنه صورت دارد؟

اگرچه PH و توزیع غدد چربی در پوست صورت و بدن، با هم تفاوت دارند اما عامل ایجاد آکنه پشت و بدن مانند آکنه صورت است. با این حال، پوست پشت و کمر در برابر مسدود شدن در اثر عرق و چربی آسیب پذیرتر است و به علت استفاده از لباس های تنگ بیشتر در برابر اصحکاک و فشار قرار دارد.

آیا ورزش  می تواند عامل ایجاد آکنه پشت شود؟

تعریق می تواند یکی از عوامل آکنه پشت باشد. هنگامی که عرق برای مدت طولانی با کثیفی و چربی روی پوست بماند؛ می تواند منافذ پوست را مسدود کند. به خصوص در افرادی مستعد آکنه هستند این اتفاق محتمل تر است. آکنه مکانیکا، نوع خاصی از آکنه است که در اثر تنش های مکانیکی اصطکاک و فشار ایجاد می شود. این نوع آکنه را می توان در افرادی که لباس یا تجهیزات تنگ و محدود کننده (مانند کلاه ایمنی) می پوشند؛ دیده می شود. این نیروهای فشاری باعث ایجاد جوش‌های آکنه‌ای شکل در پشت و تنه می‌شوند.

آکنه مکانیکا معمولا در جاهایی که لباس به بدن میچسبد اتفاق می افتد به عنوان مثال در کنار بند سوتین.

درمان آکنه پشت و کمر

عوامل ایجاد آکنه پشت

عوامل دیگری که می توانند در ایجاد آکنه پشت و صورت نقش داشته باشند عبارتند از:

• هورمون ها

بدن ما دارای هورمون هایی هست که بر عملکرد بیولوژیکی غدد سباسه تأثیر می گذارند. هورمون هایی مانند تستوسترون و کورتیزول باعث ایجاد هیپرسبوره غدد سباسه می شوند. آکنه روی صورت و بدن می تواند در پاسخ به افزایش سطح آندروژن ایجاد شود.

ناهنجاری های غدد درون ریز نیز می تواند از عومل ایجاد آکنه باشد. بیماران مبتلا به بیماری هایی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک و سندرم کوشینگ نیز اغلب دچار  آکنه در صورت و تنه خود هستند.

• داروها

داروهایی مانند استروئیدها و داروهای ضد تشنج نیز می توانند باعث آکنه شوند.

• استرس

در طول دوره‌های استرس عاطفی و روانی، بدن ما هورمون های استرس ترشح می کند که تولید سبوم را افزایش می دهند. این افزایش چربی به ایجاد آکنه کمک می کند.

• رژیم غذایی

نقش رژیم غذایی  در بروز آکنه در این وبلاگ به طور مفصل توضیح داده شده است.

چگونه می توان از جوش های پشت سر جلوگیری کرد؟

آکنه پشت، معمولا با هایپرپیگمنتیشن و اسکار همراه است. اقداماتی که می توانید برای جلوگیری از آکنه پشت انجام دهید؛ حول محور بهداشت کمر است تا از تجمع عرق، چربی و کثیفی روی پوست جلوگیری شود. در اصل، تمیز و خشک نگه داشتن کمر برای مدیریت جوش ها مهم است.

 چند راهکار برای داشتن پوستی بدون آکنه:

  • استفاده از لباس های گشاد به کاهش اصطکاک و فشردگی و در نتیجه به کاهش آکنه ناشی از لباس های تنگ منجر می شود.
  • با دوش گرفتن در اسرع وقت بعد از تمرین از تجمع عرق و کثیفی روی پوست خود جلوگیری کنید. و حتما لباس تمیز و خشک بپوشید.
  • اگر نمی توانید بلافاصله بعد از تمرین دوش بگیرید؛ عرق خود را با یک حوله تمیز پاک کنید و لباس گشاد، تمیز و خشک بپوشید.
  • هنگام ورزش لباس تمیز بپوشید.
  • اگر محصولات مویی شما غنی از روغن هستند؛ آن ها را تغییر دهید. محصولات مو، به خصوص آنهایی که سرشار از روغن هستند، می توانند به پشت منتقل شوند و همچنین منافذ را مسدود کنند.
لباس گشاد برای درمان آکنه کمر

چگونه آکنه پشت را درمان کنیم؟

ترکیباتی که می توانید برای درمان از آن ها کمک بگیرید شامل موارد زیر هستند:

بنزوئیل پراکسید برای آکنه پشت

یکی از پرکاربردترین مواد موثر برای درمان آکنه، بنزوئیل پراکسید است. بنزوئیل پراکسید دارای اثرات ضد باکتریایی است. همچنین ضایعات التهابی در آکنه را کاهش می دهد. بنزوئیل پراکسید را می توان در شوینده ها پیدا کرد. اگر پاک‌ کننده‌ ای انتخاب می‌ کنید که حاوی بنزوئیل پراکسید است، به یاد داشته باشید که حداقل 2 دقیقه آن را روی پشت خود بگذارید و بعد آن را بشوئید.

کرم های بنزوئیل پراکسید را می توانید با غلظت 2.5٪ شروع کنید. بنزوئیل پراکسید ممکن است به ژارچه لباس شما آسیب بزند. بنابراین برای جلوگیری از این امر، پس از استفاده از بنزوئیل پراکسید و قبل از پوشیدن لباس یا دراز کشیدن، از خشک شدن کرم روی پوست اطمینان حاصل کنید.

اسید سالیسیلیک برای آکنه پشت و کمر

یکی دیگر از مواد موثر برای آکنه پشت سالیسیلیک اسید است. اسید سالیسیلیک پوست را لایه برداری می کند تا سلول های مرده پوست را از بین ببرد. این اسید محلول در روغن است. بنابراین می تواند به عمق منافذ نفوذ کند تا منافذ را از چربی اضافی و آلودگی پاکسازی کند. از فواید لایه برداری با اسید سالیسیلیک می توان به کاهش لک ناشی از آکنه اشاره کرد.

درمان های بالینی برای آکنه پشت

اگر متوجه شدید که با وجود تمام تلاش‌هایتان، آکنه پشت شما همچنان درمان نشده، احتمالا زمان آن رسیده باشد که از پزشک خود کمک بگیرید. درمان آکنه پشت از آکنه صورت چالش برانگیزتر است زیرا پوست پشت ضخیم تر است. همچنین دسترسی به آکنه های پشت نیز برای استفاده از داروهای موضعی دشوارتر است.

  برخی از داروهایی که ممکن است توسط پزشک شما تجویز شود شامل این داروها می شود. توصیه ها به ویژگی های آکنه بیمار بستگی دارد.

• رتینوئیدها

رتینوئیدها ترشح سبوم توسط غدد چربی را کاهش می دهند. منافذ را باز می کنند و اندازه غدد چربی را کاهش می دهند. استفاده از رتینوئیدها همچنین به کاهش جای زخم ناشی از آکنه پشت کمک می کند. بسته به شدت آکنه، رتینوئیدها را می توان برای استفاده موضعی (رتینوئیک اسید)، یا در موارد شدیدتر، به صورت خوراکی (ایزوترتینوئین) تجویز کرد.

• اسید آزلائیک

اسید آزلائیک دارای خاصیت ضد باکتریایی است. التهاب آکنه را کاهش می دهد و به آرام کردن جوش های ملتهب و قرمز کمک می کند.

• آنتی بیوتیک ها

آنتی بیوتیک ها می توانند بار باکتریایی آکنه را کاهش دهند. برخی از این آنتی بیوتیک ها همچنین ممکن است التهاب روی پوست را کاهش دهند و به نوبه خود، احتمال ایجاد اسکار ناشی از آکنه را کم کنند.

• درمان هورمونی

اسپیرونولاکتون در اصل یک داروی فشار خون است که مزایای ضد آکنه در بیماران مبتلا به آکنه هورمونی دارد. این دارو گیرنده های آندروژن را مسدود می کند و کاهش آندروژن باعث افزایش تولید سبوم روی پوست می شود. به طور کلی، آکنه پشت و کمر نسبت به آکنه صورت واکنش کندتری نسبت به درمان دارد. از این رو، آکنه پشت، به ویژه برای موارد شدید، به یک استراتژی درمانی چند جانبه نیاز دارد.

برخی از روش های درمان آکنه پشت و کمر، در داخل کلینیک شامل لایه برداری شیمیایی، لیزرهای کیو سوئیچ و استروئیدهای داخل ضایعه است.

نتیجه گیری در مورد آکنه پشت

درمان آکنه پشت از آکنه صورت چالش برانگیزتر است. عواملی مانند انتخاب لباس و بهداشت می تواند در ایجاد آکنه پشت و کمر موثر باشد. اگر بعد از 6 تا 8 هفته بهبودی در آکنه پشت خود مشاهده نکردید، به پزشک خود مراجعه کنید.

لوسیون ضدلک بدن تیام

تومان ۷۲۶,۰۰۰

لوسیون ضدلک بدن تیام، با AHA، BHA و کالامین فرموله شده تا مشکل پوست‌های حساس و مشکل‌دار رو حل بکنه. اگه شما هم جزء افرادی هستین که با جوش و جای جوش و لک‌های تیره در ناحیه کمر، سینه و بازو مشکل دارین؛ این لوسیون بدن مشکتون رو حل خواهد کرد. ویژگی لوسیون ضدلک بدن…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!