قرص ضدآفتاب چیست

آیا قرص های ضدآفتاب می توانند محافظت کافی در مقابل اشعه فرابنفش ایجاد کنند؟

خطرات قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش برای همه شناخته شده است. اما یافتن راهی مناسب برای اطمینان از محافظت مداوم و طولانی مدت در برابر آفتاب همیشه مشکل بوده است. ضد آفتاب های موضعی باید هر 2 تا 3 ساعت یکبار تجدید شود. و اگر به اندازه کافی روی پوست اعمال نشوند؛ حفاظت SPF و PA شما کمتر از حد انتظار خواهد بود.

در 2 دهه اخیر برای مقابله با اشعه فرابنفش رویکردهای جدیدی مطرح شده است. قرص هایی ابداع شده اند که ادعا می کنند از پوست شما در برابر نور خورشید محافظت می کنند. قرص های ضد آفتاب اساسا مکمل های غذایی هستند و از آنجایی که اصطلاح “ضد آفتاب خوراکی” استانداردسازی نشده است؛ فرمولاسیون، کیفیت و غلظت ترکیبات در بین ضد آفتاب های خوراکی به طور گسترده ای متفاوت است.

در این نوشته، بر روی یکی از رایج‌ترین ترکیبات موجود در چنین «ضدآفتاب‌های خوراکی» تمرکز خواهم کرد . یعنی؛ Polypodium leucotomos! اگر قبلاً از ضدآفتاب های خوراکی استفاده کرده باشید یا در حال تحقیق برای تهیه این نوع از ضدآفتاب ها هستید؛ در این بلاگ از مجله لی لی اسکین مطالبی را که لازم است بدانید را بررسی می کنیم.

ضدآفتاب خوراکی

ضد آفتاب خوراکی چیست؟ ترکیبات فعالی که در آن ها وجود دارد چه چیزهایی هستند؟

Polypodium leucotomos از یک سرخس از خانواده Polypodiaceae، بومی آمریکای مرکزی و جنوبی است. در طب بومی در این مناطق برای درمان بیماری های التهابی پوست مانند پسوریازیس و اگزما از این گیاه استفاده می شود. عصاره به دست آمده از برگ های پلی پودیوم لوکوتوموس، معمولا در مکمل ها یافت می شود و با نام تجاری آن  Fernblock® شناخته می شوند. این عصاره، به طور گسترده در بسیاری از کشورها در دسترس است و با عنوان “ضد آفتاب خوراکی” به بازار عرضه می شود.

عصاره POLYPODIUM LEUCOTOMOS (FERNBLOCK) حاوی چه ترکیباتی است؟

ترکیب شیمیایی عصاره پلی پودیوم لوکوتوموس شامل موارد زیر است:

  • ترکیبات فنولی (بنزوات ها و سینامات ها) به عنوان مثال: اسید کافئیک و فرولیک 2
  • مولکول اسیدهای بیولوژیکی (اسیدهای کوئینیک، شیکمیک، گلوکورونیک و مالیک)

عصاره پلی پودیوم لوکوتوموس چگونه کار می کند؟

محتوای بالای فنولی، اساس فعالیت آنتی اکسیدانی و اثرات محافظت کننده در مقابل نور خورشید این عصاره است. اسیدهای فرولیک و کافئیک قوی ترین آنتی اکسیدان های موجود در عصاره پلی پودیوم لوکوتوموس هستند. اسید کافئیک از تشکیل پراکسید و نیتریک اکسید ناشی از اشعه ماوراء بنفش جلوگیری می کند. و اسید فرولیک فوتون های UV را جذب می کند. این اثرات باعث کاهش تشکیل گونه‌های فعال اکسیژن می‌شود و نشان داده شده است که آفتاب سوختگی پس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید را کاهش می‌دهد.

مطالعات بر روی قرص های ضد آفتاب خوراکی عصاره POLYPODIUM LEUCOTOMOS (FERNBLOCK).

بر اساس مطالعات (بیشتر مطالعات آزمایشگاهی انسان و حیوان)؛ نشان داده شده است که عصاره پلی پودیوم لوکوتوموس در برابر اثرات زیر محافظت ایجاد میکند:

  • آسیب DNA
  • التهاب
  • سرکوب سیستم ایمنی

یافته‌های بافت‌شناسی روی این سلول‌ها و بافت‌ها نشان داد که تجویز عصاره پلی پودیوم لوکوتوموس آسیب بافتی را کاهش می‌دهد؛ این عصاره همچنین یکپارچگی غشای سلولی و سطوح الاستین را بهبود بخشید.

قرص ضدآفتاب

اما آزمایشات بالینی و مطالعات انسانی چه چیزی را نشان می دهد؟

کاهش آفتاب سوختگی

یکی از مطالعات مهمی که مزایای عصاره پلی پودیوم لوکوتوموس را نشان داده است؛ یک کارآزمایی بالینی بود. افراد در این مطالعه قبل و بعد از استفاده از عصاره پلی پودیوم لوکوتوموس در معرض دوزهای مختلفی از اشعه UV مصنوعی قرار گرفتند. بر اساس نتایج بیماران تحت درمان با عصاره مورد تحقیق دچار قرمزی کمتری شدند (یکی از علائم آفتاب سوختگی). نمونه برداری های انجام شده نیز نشان دادند که آسیب سلولی کمتری در گروهی که عصاره پلی پودیوم لوکوتوموس استفاده کرده بودند اتفاق افتاده است. نکته قابل توجه در این مطالعه عدم استفاده از کرم ضد آفتاب در افراد مورد مطالعه است به این معنی که در این موارد، محافظت از نور را می توان به این عصاره نسبت داد.

با این حال، تنها 9 نفر در این آزمایش شرکت کرده بودند و به صورت بلند مدت ارزیابی نشدند. با این وجود، این مطالعه کوچک تائید می کند که عصاره خوراکی Polypodium leucotomos آسیب نوری در سطوح سلولی و بالینی را کاهش می‌دهد.

آزمایش دیگری روی 22 فرد با پوست روشن‌تر توسط کوهلی و همکاران، اثرات محافظتی در مقابل نور عصاره Polypodium leucotomos را نشان داد. این مطالعه شامل افراد با پوست تیره تر نبود. و این امر می تواند قابل توجه باشد زیرا آسیایی ها پوست نسبتا تیره تری دارند.

کمک به درمان ملاسما

ملاسما نوعی هایپرپیگمنتیشن است ، و در اثر قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش، عوامل ژنتیکی و تأثیرات هورمونی به وجود می آید.

نقش عصاره پلی پودیوم لوکوتوموس در بهبود ملاسما در سنگاپور توسط تیمی از پزشکان مرکز ملی پوست مورد مطالعه قرار گرفته است. آزمایش انجام شده تصادفی کنترل شده طی 12 هفته با 40 نفر بود. همه شرکت کنندگان از ضد آفتاب هیدروکینوئین و SPF 45 استفاده کردند. افراد شرکت کننده دو بار در روز از عصاره Polypodium leucotomos استفاده کردند. نتایج نشان داد که هر دو گروه بهبود قابل توجهی در ملاسما داشتند. اما گروهی که عصاره پلی پودیوم لوکوتوموس دریافت کرده بودند کاهش بیشتری در میزان ملاسما نشان دادند. این مطالعه نشان داد که این عصاره، یک مکمل مفید برای درمان ملاسما است.

محافظت از لک پوستی با قرص ضدآفتاب

کاهش فوتوایجینگ یا پیری نوری

اگر قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش علائم پیری را تسریع کند؛ آیا عصاره پلی پودیوم لوکوتوموس می تواند این علائم را کاهش دهد یا به تاخیر بیاندازد؟ علائم فوتوایجینگ مانند چین و چروک، لکه های تیره و افتادگی جزء عوارض قرار گرفتن در معرض UVA هستند. بنابراین ارزیابی این موارد در یک مطالعه می تواند دشوار باشد.

یک مطالعه که تغییرات DNA تحت تاثیر اشعه UVA را بررسی کرد؛ نشان داد که افرادی که عصاره پلی پودیوم لوکوتوموس مصرف کرده بودند؛ در مقایسه با گروه کنترلی که این عصاره را مصرف نکردند؛ تغییرات DNA ناشی از اشعه UVA، کمتری داشتند. این مطالعه با استفاده از 10 شرکت کننده انجام شد و پیامدهای طولانی مدت یا یافته های بالینی را ارزیابی نکرد.

نتیجه‌گیری‌هایی که می‌توان از مطالعات روی ضد آفتاب‌های خوراکی گرفت.

بر اساس مطالعات و آزمایشات روی ضد آفتاب های خوراکی می بینیم که نتایج مبهم هستند و برخی از مطالعات فواید و همچنین برخی معایب آن ها را نشان می‌دهند . با افزایش مطالعات در این حوزه، ما مطالب بلاگ را درباره ضدآفتاب های خوراکی به روز رسانی خواهیم کرد. با این اوصاف می توان نتیجه گرفت که:

  • «ضدآفتاب‌های خوراکی» یا «قرص های ضدآفتاب» واقعاً ضدآفتاب نیستند، زیرا به عنوان فیلترهای ضد آفتاب واقعی که اشعه‌های فرابنفش را جذب یا منعکس می‌کنند؛ عمل نمی‌کنند. در عوض، عصاره پلی پودیوم لوکوتوموس و “ضدآفتاب های خوراکی” اساسا مکمل های غذایی غنی از آنتی اکسیدان ها هستند که اثرات قرار گرفتن در معرض UV را کاهش می دهند.
  • “ضدآفتاب های خوراکی” ممکن است مزایای محافظت از نور را داشته باشند. با این حال، نشان داده نشده است که این ها بهتر از کرم های ضد آفتاب هستند یا به عنوان جایگزینی برای آن ها عمل می کنند. قرص های ضدآفتاب در بهترین حالت، مکملی خوب برای ضد آفتاب هستند. یعنی؛ بهتر است از قرص های ضد آفتاب خوراکی همراه با ضد آفتاب های موضعی استفاده شود.
  • “ضدآفتاب های خوراکی” ممکن است برای برخی از افراد و بیماران مفید باشد؛ نه همه! کسانی که از ملاسما رنج می برند یا افرادی که در معرض خطر آفتاب سوختگی هستند؛ ممکن است از مصرف ضد آفتاب های خوراکی سود ببرند.
ضدآفتاب

خطرات مصرف ضد آفتاب های خوراکی / عصاره Polypodium leucotomos چه چیزهایی هستند؟

اگر تصمیم به استفاده از کرم های ضد آفتاب همراه با قرص های خوراکی ضدآفتاب داشته باشید؛ شاید این سوال برای شما مطرح شود که مصرف این ضدآفتاب ها چه خطراتی دارد؟ باید گفت که این مکمل ها نسبتا بی خطر هستند. چندین مطالعه نشان می دهد که واکنش های دارویی به ضد آفتاب های خوراکی بسیار نادر است.

محافظت در مقابل آفتاب از طریق رژیم غذایی

غذاهای رایجی وجود دارد که می توانید برای بهبود محافظت از نور در رژیم غذایی خود بگنجانید. منتظر یک پست ویژه در وبلاگ بعدی در این مورد باشید! در ضمن لطفا به یاد داشته باشید که از ضد آفتاب با جدیت استفاده کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!